fbpx

Góry kontra morze. Odwieczne starcie

a co za wyjazdem w góry
Wybór miejsca, w którym spędzimy urlop, może być trudny. Niemal każda miejscowość położona w atrakcyjnej turystycznie okolicy ma swoje zalety i kusi ciekawą ofertą. Często można usłyszeć, że urlopowicze dzielą się na tych, którzy mają ochotę spędzać wakacje w górach oraz tych, którzy wolą wypoczynek nad morzem. Jeśli tak jest w rzeczywistości, to w najgorszej sytuacji będą ci, którzy cenią sobie obie te możliwości oraz tacy, którym ciężko się zdecydować. Zobaczmy, co przemawia za wyborem wypoczynku nad morzem, a jakie argumenty przemawiają za wyjazdem w góry.  

Zalety wyjazdu w góry

Udany wypoczynek w górach jest mniej uzależniony od pięknej i słonecznej pogody. Na wycieczkę można wybrać się również wtedy, gdy pogodna jest nieco gorsza. Z pewnością nie będzie przeszkadzało nam to, że jest chłodniej, a piękne widoki można podziwiać również, gdy niebo nie jest w pełni błękitne. Wyjazd w góry wiąże się z większą ilością atrakcji i możliwych urozmaiceń pobytu. Różne górskie szlaki oferują rozmaite wrażenia, komu znudzi się podziwianie panoramy okolicznych szczytów, ten może spróbować zapuścić się do którejś z udostępnionych turystom jaskiń. Górskie rzeki to także możliwość wzięcia udziału w raftingu. Będąc w górach, można również zwiedzać okolicę na rowerze albo nawet spróbować sił w kolarstwie górskim. Co ważne góry są atrakcyjne o każdej porze roku. Zimą poza górskimi wędrówkami można zakosztować uprawiania różnych odmian narciarstwa od biegów po narciarstwo alpejskie. Chętni mogą także pojeździć na snowboardzie. Górskie okolice zwykle obfitują też w ciekawe zabytki. Mamy zwykle do zwiedzenia sporo urokliwych miejscowości, bliżej lub dalej położonych zamków. Interesująca jest też na ogół oferta związana z tradycjami regionu i sztuką ludową. Można nie tylko spróbować specjałów lokalnej kuchni, lecz również posłuchać tradycyjnej muzyki czy wziąć udział w rozmaitych wydarzeniach kulturalnych.  

Zalety wypoczynku nad morzem

Wyjazd nad morze ma również sporo zalet. Daje możliwość beztroskiego wylegiwania się na plaży, czy kąpieli w morzu, o ile naturalnie woda nie okaże się dla nas zbyt zimna. Jeśli trafimy akurat na okres połowów, można liczyć na zjedzenie świeżo złowionej ryby. Ci, którzy dysponują odpowiednim sprzętem, mogą uprawiać rozmaite sporty wodne od żeglarstwa po pływanie motorówką, czy skuterem wodnym. Zwykle można się też wybrać na wycieczkę statkiem czy kutrem rybackim.