fbpx

Jesień – najlepsza pora, aby odwiedzić Karkonosze

Góry jesienią
Karkonosze to pasmo górskie w Sudetach, którego najwyższym szczytem jest Śnieżka. Argumentów, które przemawiają za spędzeniem wolnego czasu w górach, jest bardzo wiele. Poprawa kondycji, prozdrowotny wpływ na organizm i polepszenie samopoczucia to tylko niektóre z nich. Nie zapominajmy także o niezwykłych widokach. Górskie krajobrazy jesienią to uczta dla oczu, dlatego nie bez powodu uważa się, że jesień to najlepsza pora na odwiedziny tych stron. Noclegi w Karkonoszach zapewniają wszystko, co niezbędne do komfortowego wypoczynku, więc nie pozostaje nic innego jak rezerwować termin i ruszać w drogę!

Czy warto jechać w Karkonosze jesienią?

Karkonosze bardzo często nazywane są polskimi Alpami, a wpływ na to ma ich bogata rzeźba terenu. Mnogość szlaków turystycznych umożliwia podziwianie pięknych widoków, niesamowitych formacji skalnych i urokliwych potoków. Bogate zaplecze gastronomiczne i rozwinięta baza noclegowa zachęcają do odwiedzenia tych terenów nie tylko w wakacje, ale także późnym latem i jesienią. Jesień to doskonała pora na wyjazd w góry, ponieważ temperatury są dużo niższe niż w sezonie i pozwalają na podróżowanie szlakami w optymalnym komforcie termicznym. Na początku jesieni dni są już krótsze, ale jednak wciąż na tyle długie, aby móc zaplanować całodzienne wyprawy. Nie bez znaczenia pozostaje również znacznie mniejsza ilość turystów w tym okresie. Niemniej, najważniejszym powodem dla jesiennych wyjazdów w góry jest wspaniały spektakl kolorystyczny, jaki prezentuje natura. Porastająca skały roślinność w czerwono-złotych barwach to widok, który choć raz powinien zobaczyć każdy amator górskich wycieczek. Uważa się, że Karkonosze najpiękniej wyglądają właśnie jesienią, prezentując wielobarwne pejzaże. 

Jak przygotować się do jesiennego wyjazdu w góry?

Przygotowania do wyjazdu w Karkonosze na jesień najlepiej rozpocząć od wybrania idealnej bazy wypadowej do górskich wypraw. Warto postawić na miejscowości atrakcyjne turystycznie jak Szklarska Poręba, która jesienią jest dużo mniej zatłoczona niż w sezonie letnim. W październiku i listopadzie nie będzie problemu ze znalezieniem wolnych miejsc. Noclegi w Karkonoszach jesienią oferują wszelkie wygody, mające wpływ na komfort wypoczynku. Odpowiednio wyposażone pokoje, tanie noclegi, rodzinna atmosfera i domowe posiłki to niewątpliwe atuty dobrych obiektów wypoczynkowych. Koniecznie sprawdźmy, czy wybrany pensjonat posiada parking, jeżeli wybieramy się na wyprawę własnym autem. Wybór odpowiedniego noclegu w Karkonoszach to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest ustalenie terminu z uwzględnieniem przewidywań meteorologicznych oraz przygotowanie właściwego ekwipunku. Wygodny plecak na jednodniową wycieczkę nie powinien mieć mniej niż 35-45 litrów. Podstawą są porządne buty – wodoodporne i z usztywnieniem na kostce. Jesienią z powodzeniem można wędrować po górach w tych samych butach, co latem. Należy jednak zabrać ze sobą więcej ciepłych ubrań. Wełniane skarpety, ciepły sweter i wiatroszczelna kurtka to absolutne must have. Nie zapomnijmy o cienkiej czapce, chustce na szyje i bieliźnie termicznej. Do plecaka należy także spakować termos z gorącą herbatą, wodę i prowiant, a także folię NRC, gwizdek i mapę topograficzną terenu. Pamiętajmy, aby trasy dobierać do możliwości fizycznych wszystkich uczestników wyprawy oraz baczną uwagę zwracać na aktualne warunki pogodowe.