fbpx

Narty w Szklarskiej Porębie. Jak zaplanować wyjazd?

ośrodków narciarskich w Karkonoszach
Zimowe szaleństwo na stokach to punkt obowiązkowy ferii w górach. Narty lub snowboard potrafią sprawić wiele frajdy dzieciom i dorosłym, dlatego wyjazd zimą w góry warto zaplanować dla całej rodziny. Narciarstwo to dyscyplina sportowa, która angażuje niemal wszystkie partie mięśni, wzmacniając wydolność i kondycję. Jazda na nartach nie tylko pozytywnie wpływa na układ oddechowy i krwionośny, ale także pomaga schudnąć, poprawia koordynację ruchową (i samopoczucie!) i kształtuje sylwetkę. W tym miejscu pojawia się pytanie – gdzie pojechać na narty? Oczywiście do Szklarskiej Poręby!  

Szklarska Poręba to prawdziwy raj dla narciarzy

Szklarska Poręba to jeden z największych i najlepiej zorganizowanych ośrodków narciarskich w Karkonoszach. Miasto co roku odwiedzane jest przez setki turystów, poszukujących najlepszych tras zjazdowych. A tych w okolicy nie brakuje! Najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim jest Ski Arena Szrenica, która oferuje aż 12 km regularnie dośnieżanych tras zjazdowych. Na Ski Arena Szrenica znajdziemy 5 nartostrad o różnych poziomach trudności, dlatego usatysfakcjonowani powinni być zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze. Na szczyt Szrenica prowadzą 3 kolejki linowe i 5 wyciągów. To jednak dopiero początek. Debiutantom z pewnością spodoba się Wesoła Górka o łagodnym nachyleniu stoku – na miejscu można skorzystać z oferty szkółki narciarskiej. Inne  polecane ośrodki narciarskie w okolicy to Dolina Szczęścia, Stacja Narciarska Pietkiewiczówka oraz stok Nartolandia - idealny do nauki jazdy na nartach dla dzieci i dorosłych. Na uwagę zasługują także pojedyncze wyciągi narciarskie jak Cross, Biała Polana czy U Romka. Mnogość różnorodnych tras zjazdowych w Szklarskiej Porębie jest imponująca, dlatego z pewnością każdy znajdzie tutaj odpowiednie miejsce dla siebie. Pamiętajmy, aby wybierać stoki o poziomie trudności dostosowanym do naszych umiejętności oraz zwracać uwagę na infrastrukturę techniczną. Szczególną uwagę zwróćmy na parking, lokale gastronomiczne i wypożyczalnię sprzętu narciarskiego.  

Jak zorganizować wymarzony wyjazd na narty?

Szaleństwo na stokach to jednak nie wszystkie atrakcje, które czekają na nas w Szklarskiej Porębie. Po całodziennej aktywności na stoku można przejść się jedną z wielu urokliwych tras spacerowych, odwiedzić słynny Wodospad Kamieńczyka, wstąpić do Muzeum Ziemi albo wybrać się do Dinoparku z najmłodszymi pociechami. W Szklarskiej Porębie nie można się nudzić. Wyjazd na narty powinien być jednak poprzedzony nie tylko wyborem tras zjazdowych czy dodatkowych atrakcji. Najważniejsza jest rezerwacja odpowiedniego hotelu. Przede wszystkim sprawdźmy, gdzie zlokalizowany jest ośrodek – najlepiej, żeby znajdował się blisko tras narciarskich lub w ich najbliższych okolicach. W sytuacji, gdy na stok nie będziemy w stanie dostać się z hotelu pieszo, a nie dysponujemy własnym autem – rozwiązaniem będzie pensjonat, oferujący turystom transport na stok ski-busem. Hotel powinien udostępniać turystom miejsce w przechowalni sprzętu narciarskiego.  Sprawdźmy także standard pokoju – ostatecznie w trakcie odpoczynku musimy czuć się komfortowo. Warto zwrócić uwagę na pensjonat w Szklarskiej Porębie, oferujący dostęp do SPA. Możliwość skorzystania z basenu lub SPA po wyczerpującej aktywności na stoku to najlepsza metoda relaksu i odprężenia! Atrakcyjną ekonomicznie opcją jest skorzystanie z pakietów, oferowanych przez najpopularniejsze hotele i pensjonaty. Pakiet na ferie obejmuje w jednej cenie kilka elementów wypoczynku jak nocleg, wyżywienie i dodatkowe atrakcje. Najrozsądniejszą opcją wyżywienia przy wyjeździe na narty są dwa posiłki – śniadanie i obiadokolacja. Na stoku spędza się zazwyczaj kilka godzin od rana do późnego popołudnia, więc posiłki w wersji HB okażą się najbardziej odpowiednie. Na koniec pozostaje oczywiście przygotowanie ekwipunku. Narty i buty można wypożyczyć i jest to najlepsza opcja dla początkujących. Bardziej zaawansowani narciarze, którzy znaleźli już swój styl jazdy i regularnie wybierają się zimą na stoki, mogą zainwestować we własny sprzęt. Pamiętajmy o prawidłowej konserwacji sprzętu przed rozpoczęciem każdego sezonu. Ważny jest również ubiór – bielizna termoaktywna, nieprzemakalna kurtka i porządne spodnie. Spodnie narciarskie dostępne są na rynku z membraną mikroporowatą lub hydrofilową i mogą być dwu- lub trzywarstwowe. W razie wątpliwości co do zasadności wyboru poszczególnych części odzieży – warto dopytać pracownika sklepu. Wyjeżdżając na narty, warto również zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie turystyczne.