fbpx

Pierwszy wyjazd z dzieckiem w góry. Dlaczego warto wybrać się do Szklarskiej Poręby?

Pierwszy wyjazd z dzieckiem w góry
Planując pierwszą wyprawę w góry z dzieckiem, bez względu na to, czy maluch ma kilka miesięcy, roczek, czy kilka lat, w pierwszej kolejności należy uwzględnić jego potrzeby. Nawet jeśli nasz mały podróżnik jest bardzo cierpliwy i spokojny, ma swoje potrzeby i oczekiwania, które w dużej mierze determinują przebieg wycieczki. A góry dla każdego bywają wymagające. W tym artykule podpowiemy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, planując rodzinny wypad górski i dlaczego warto zdecydować się na Karkonosze i Szklarską Porębę.

Karkonosze z dzieckiem. Czy to dobry pomysł?

Karkonosze to doskonały wybór, jeśli chcemy zarazić dziecko miłością do gór od pierwszych lat, a może nawet miesięcy życia. Jest tutaj wiele atrakcji, które z całą pewnością zachwycą początkującego podróżnika. Tutejsze szlaki z powodzeniem można pokonywać już z kilkuletnimi dziećmi. Jest dużo łagodnych tras, które można przejść z maluchem w nosidle. Warto zdecydować się na taki wysiłek, ponieważ są one bardzo atrakcyjne widokowo. Nosidełko będzie znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż wózek (nawet terenowy). Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów. Wiele jest tutaj malowniczych skałek o ciekawych kształtach i równie intrygujących nazwach, np. Końskie Łby, Słonecznik, Pielgrzymy, Kotki, Krucze Skały, Kukułcze Skały, Ptasie Gniazda, Owcze Skały. Krąży na ich temat dużo legend, które warto poznać, by później opowiedzieć swoim dzieciom. W Karkonoskim Parku Narodowym, który należy do rezerwatu biosfery UNESCO, znajduje się wiele urozmaiconych szlaków i ścieżek dydaktycznych, które można pokonać ze starszymi dziećmi. Oprócz tego ciekawym urozmaiceniem wyprawy może być wypad nad tutejsze wodospady (np. Kamieńczyka, Szklarki, Łomniczki) lub kotły polodowcowe (np. Śnieżne Kotły i Kocioł Małego Stawu).

Zwiedzanie i nocleg w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to idealna baza wypadowa do zwiedzania okolicznych atrakcji przyrodniczych. Można tutaj zarezerwować wygodny nocleg. Zapraszamy do Domu “Pod koziołkami”, czyli pensjonatu w Szklarskiej Porębie, który oferuje wiele udogodnień zarówno dla dorosłych, jak i dzieci w różnym wieku. Szklarska Poręba to miejscowość obfitująca w atrakcje, które przypadną do gustu całej rodzinie. Można stąd wygodnie dotrzeć do większości szlaków turystycznych. Do tras przyjaznych dla wózków zaliczamy m.in. szlak ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki czy Drogę pod Reglami. Z dzieckiem w nosidełku lub z kilkulatkiem z powodzeniem pokonamy trasę ze Szklarskiej Poręby Górnej do Wodospadu Kamieńczyka. Do innych ciekawych atrakcji zaliczamy m.in. Park Dinozaurów, Rodzinny Park Rozrywki Esplanada, Muzeum Ziemi i Chata Walońska, Muzeum Mineralogiczne, Park Linowy Trollandia czy wyciąg krzesełkowy na Szrenicę.