fbpx

Szklarska Poręba – miejsce idealne do obserwacji nieba

góry do obserwowania nieba
Szklarska Poręba to niewątpliwie rewelacyjne miejsce na wypoczynek o każdej porze roku. Zimą można rozsmakować się tutaj w narciarstwie zjazdowym oraz biegowym – w okolicy znajduje się najlepszy ośrodek dla narciarzy biegowych w Jakuszycach, który może poszczycić się najdłuższymi i najpiękniejszymi trasami. Latem można delektować się pięknem gór, wędrując po nich całymi dniami. Jest tutaj sporo atrakcji turystycznych, z których każdy wybierze coś ciekawego dla siebie. Jednak niewiele osób ma świadomość, że Szklarska Poręba to idealne miejsce na obserwację nocnego nieba. Dlaczego warto tu ze sobą zabrać teleskop, lunetę albo chociaż lornetkę?

Czym jest Izerski Park Ciemnego Nieba?

Izerski Park Ciemnego Nieba to specjalne miejsce, które zostało utworzone w 2009 roku. Swoim terenem obejmuje powierzchnię 75 km2. Jest to rezerwat stworzony z myślą o miłośnikach astronomii. W Polsce, a także na całym świecie, panuje ogromne zanieczyszczenie świetlne. Związane jest to z rozwojem technologicznym i cywilizacyjnym. Coraz więcej miasteczek, a nawet malutkich wiosek zyskuje oświetlenie ulic – co w nieodległej przeszłości było cechą charakterystyczną jedynie wielkich metropolii. Taka sytuacja w znaczny sposób komplikuje prowadzenie obserwacji gwiazd, planet oraz odległych galaktyk. Właśnie z tego powodu na całym świecie zakładane są specjalne rejony o małym zanieczyszczeniu świetlnym, w których dokłada się wszelkich starań, aby nie powstawało za dużo latarń i innych źródeł sztucznego oświetlenia. Parki Ciemnego Nieba to wymarzone miejsca do obserwacji obiektów astronomicznych. Warto przyjechać do Szklarskiej Poręby, aby móc nocą zobaczyć to, co na co dzień w dobrze oświetlonych miejscach jest ukryte dla naszych oczu.

A co jeśli nie mam teleskopu?

Teleskop daje co prawda niezwykłe możliwości obserwacji odległych ciał niebieskich, ale bez niego w Izerskim Parku Ciemnego Nieba też czeka Cię sporo wrażeń. Nawet gołym (tzw. nieuzbrojonym) okiem można rozkoszować się tutaj rozgwieżdżonym nocnym niebem, którego nie jesteśmy w stanie podziwiać w miastach. Przy dobrych warunkach atmosferycznych można nocą rozkoszować się widokiem naszej cudownej Drogi Mlecznej rozlanej po nocnym niebie.