fbpx

Jak wybrać idealny pokój noclegowy w górach?

Pokoje w górach
Wypoczynek w górach to jedna z najpopularniejszych aktywności urlopowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ pobyt w górach to doskonały sposób na poprawę kondycji i samopoczucia. Niezapomniane widoki, aktywny sposób spędzania wolnego czasu i korzyści prozdrowotne to niewątpliwe zalety tego rozwiązania. Poszukiwanie idealnej kwatery noclegowej najlepiej rozpocząć od wyboru dogodnej lokalizacji i pakietu wyżywienia. W dalszej kolejności należy sprawdzić stan techniczny i wyposażenie pokoi noclegowych.  

Pokoje w górach. Jak muszą być wyposażone?

Pokój noclegowy jest podstawową komórką strukturalną w obiektach hotelowych, która bezpośrednio warunkuje komfort wypoczynku. Standard pokoju wpływa na jego funkcjonalność i kształtuje koszty pobytu. Warto mieć na uwadze, że parametry techniczne i elementy wyposażenia pokoi hotelowych są precyzyjnie określone w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki. Przyjmuje się, że pokój jednoosobowy nie powinien być mniejszy niż 10m2. Łóżko jednoosobowe musi mieć co najmniej 90 × 200 cm, a dwuosobowe  140 × 200 cm. Podłoga pokoju powinna być przykryta wykładziną, a okna muszą zostać wyposażone w żaluzje lub rolety. Instalacja grzewcza i sanitarna z dostępem do zimnej i ciepłej wody muszą być sprawne. Dostęp do węzła higieniczno-sanitarnego musi być nieograniczony. Pokoje w pensjonatach górskich najczęściej są dwuosobowe z dwoma pojedynczymi łóżkami lub jednym podwójnym i posiadają możliwość dostawki dla dziecka. Dużą popularnością cieszą się pokoje noclegowe typu studio, składające się z dwóch oddzielnych pomieszczeń i najczęściej wyposażone w aneks kuchenny. W każdym pokoju powinny się znaleźć szafa na ubrania, stół z krzesłami oraz naczynia do picia. Standardem wyposażenia jest współcześnie telewizor lub radio, a w obiektach wyższej klasy dostęp do Wi-Fi. Absolutnym must have jest oświetlenie ogólne i punktowe, lustro w łazience, popielniczka i wieszak na odzież wierzchnią.  

Pokoje w górach. Z wyżywieniem czy bez?

Pokoje w górach oferowane są w różnych wariantach wyposażenia, a ostateczna oferta cenowa ośrodków wypoczynkowych uzależniona jest od wybranego pakietu wyżywienia. Wypoczynek w górach najczęściej obejmuje podejmowanie wysiłkowych aktywności fizycznych, które wymagają odpowiedniego uzupełniania ubytków energetycznych. W takich przypadkach pokoje z wyżywieniem to opcja idealna, która pozwala zaoszczędzić czas i gwarantuje dostęp do pełnowartościowych i dobrze zbilansowanych posiłków. Brak konieczności samodzielnego przygotowywania posiłków to najlepszy sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków i wykorzystanie potencjału urlopu w 100%. Pokoje w górach z wyżywieniem to także dobra okazja do zapoznania się ze smakami kuchni regionalnej i możliwość… zaoszczędzenia środków finansowych! Codzienne stołowanie się w restauracjach jest znacznie mniej ekonomiczne niż pobyt z wliczonymi posiłkami. Na koniec pamiętajmy, że szukając idealnego pokoju w górach warto szukać ofert atrakcyjnych cenowo i korzystać z rabatów sezonowych i promocyjnych pakietów.